Koivion Muilautus

Koivion Muilautus on Vilppulan Eteläisten Kylien järjestämä syksyinen juoksutapahtuma Koivion metsästysmajalla. Muilautus pidetään aina lokakuun ensimmäisenä perjantaina. Tapahtumaa on järjestetty vuodesta 2008 asti.

Juoksureitti kulkee hiekkatietä pitkin, lähtien Koivion majalta ja kiertää  noin 5.8km pitkän lenkin Suojärven ympäri. Nykyistä reittiennätystä (19.28) pitää nimissään Samu Nerg Jyväskylän kenttäurheilijoista.

Tuloksia Muilautuksesta vuosien varrelta:

Tulokset 2017

Sija Nimi Seura/Paikkakunta Aika
1 Riku Salonen Kuoreveden Kärki 21:28:00
2 Riina Hakala Kuoreveden Kärki 24:02:00
3 Joonas Leppä Kuoreveden Kärki 24:18:00
4 Arto Ahonen Kunto-Pirkat 24:40:00
5 Eino Ylä-Hallinen Virtain Urheilijat 26:11:00
6 Pekka Puukkoniemi Virtain Urheilijat 26:25:00
7 Emil Salonen Kuoreveden Kärki 26:56:00
8 Timo Sillanmäki Mänttä-Vilppula 26:58:00
9 Jukka Viitanen UBT.FI 27:55:00
10 Tapio Valkeejärvi Vilppula 28:01:00
11 Tapani Sillanmäki Mänttä-Vilppula 28:37:00
12 Tuomo Kauhaniemi Vilppulan Veikot 29:45:00
13 Inkeri Janhunen Ruovesi 30:47:00
14 Kaisla Häkkinen Tampereen Pyrintö 31:23:00
15 Marja Rauhalammi UBT.FI 31:35:00
16 Helena Jokinen JRV 31:57:00
17 Anna-Maija Jokiautio Keurusselän Maratoonarit 32:08:00
18 Raimo Kekälinen K-S LP 33:09:00
19 Vuokko Luoma Ähtäri 33:51:00
20 Erkki Kyrönlahti Vilppulan Veikot 38:10:00
21 Auli Kivilahti Mänttä-Vilppula 38:11:00
22 Reima Luoma Ähtäri 41:17:00
23 Erkki Viinikka Keuruun Kisailijat 43:04:00

Ilman aikaa

Antti Niittymäki
Ulla Tuominen
Pekka Kuukka Kuoreniemi Vilppula
Boris Nikoskinen Mänttä-Vilppula
Helka Nikoskinen Mänttä-Vilppula
Markus Niemi Vilppula
Iina Niemi Vilppula
Aila Norojärvi Nokia
Aimo Norojärvi Nokia
Airi Niemi Vilppula
Timo Kuusisto Haapamäki
Ritva Johansson
Sirkku Tuomola
Marjatta Tuominen
Aki Tuomola Vilppula
Marja-Liisa Papinsaari
Pekka Korsumäki
Pekka Norpo
Juliana Jokela
Arto Tukia Vilppulan Veikot
Kirsti Valkeejärvi Vilppula
Hely Hietanen Ähtärin Urheilijat
Kirsi Takala Mänttä
Esko Takala Mänttä
Ulla Mastomäki Vilppula
Maire Ala-Haikka Vilppula

Tulokset 2016

Sija Nimi Seura/Paikkakunta Aika
1. Oskari Raussi Kuoreveden Kärki 20:59:00
2. Topias Helminen Jämsän Retki-Veikot 21:02:00
3. Riku Salonen Kuoreveden Kärki 21:04:00
4. Kalle Uronen Kaipola 23:11:00
5. Riina Hakala Kuoreveden Kärki 23:48:00
6. Kai Palander Mänttä 23:57:00
7. Johanna Heinänen Kuoreveden Kärki 24:05:00
8. Kristiina Lamminpää Mäntän Urheilijat 24:41:00
9. Joonas Leppä Kuoreveden Kärki 25:11:00
10. Eino Ylä-Hallinen Kuoreveden Kärki 25:26:00
11. Iiro Suppula Kuoreveden Kärki 26:31:00
12. Sari Malvisalo Jämsä 26:34:00
13. Timo Sillanmäki 27:25:00
14. Pekka Puukkoniemi Virtain Urheilijat 27:45:00
15. Tapani Sillanmäki 27:51:00
16. Eemil Salonen Kuoreveden Kärki 27:54:00
17. Aki Tuomola Vilppula 28:18:00
18. Jukka Viitanen Ursprungsland Biathlon Team 29:07:00
19. Arto Tukia Vilppulan Veikot 29:24:00
20. Reetta Tikander Kuoreveden Kärki 29:25:00
21. Ilkka Suppula Kuoreveden Kärki 29:26:00
22. Taru Väärämäki Mänttä 30:57:00
23. Marja Rauhalammi Ursprungsland Biathlon Team 31:20:00
24. Helena Jokinen Jämsän Retki-Veikot 32:07:00
25. Raija Pihlakari 32:19:00
26. Marjo Hautanen Mänttä 32:19:00
27. Raimo Kekälinen Multia 34:38:00
28. Erkki Kyrönlahti Vilppulan Veikot 36:38:00
29. Erkki Viinikka Keuruun Kisailijat 37:32:00

Ilman aikaa:

Boris Nikoskinen Mänttä
Helka Nikoskinen Mänttä
Pekka Kuukka Vilppula
Ulla Tuominen Vilppula
Marja-liisa Papinsaari Vilppulan Eteläiset Kylät
Anna-Maija Jokiautio Keurusselän Maratoonarit
Eila Ohvo Vilppulan Eteläiset Kylät
Elisa Patama
Jukka Tuomola Helsinki
Sirkku Tuomola Vilppulan Eteläiset Kylät
Tapio Valkeejärvi Vilppula
Kirsti Valkeejärvi Vilppula
Auli Kivilahti Vilppulan Eteläiset Kylät
Mikko Kivilahti Vilppulan Eteläiset Kylät
Iida Ala-Herttuala Vilppula
Kirsi Takala Mänttä
Jonna Riihonen
Jarkko Riihonen
Raimo Norojärvi
Eila Norojärvi
Timo Kuusisto
Airi Niemi
Silja Salo Vilppulan Eteläiset Kylät
Eija Salo Vilppulan Eteläiset Kylät
Marjatta Tuominen Vilppula
Esko Takala
Tapio Ala-Herttuala

Tulokset 2015

Sijoitus Nimi Seura/Paikkakunta Aika
1. Ville-Oskari Raussi Kuoreveden Kärki 21:23:00
2. Topias Helminen Jämsän Retki-Veikot 22:52:00
3. Sirpa Ritamäki Virtain Urheilijat 23:08:00
4. Joonas Leppä Kuoreveden Kärki 23:30:00
5. Arto Ahonen Mäntän Urheilijat 23:48:00
6. Seppo Viikki Keurusselän Maratoonarit 23:59:00
7. Riina Hakala Kuoreveden Kärki 24:17:00
8. Kai Palander Mänttä 24:37:00
9. Eino Ylä-Hallinen Virtain Urheilijat 25:02:00
10. Kristiina Lamminpää Mäntän Urheilijat 25:17:00
11. Johanna Heinänen Kuoreveden Kärki 25:19:00
12. Timo Sillanmäki Mänttä-Vilppula 25:24:00
13. Jani Leppä Kuoreveden Kärki 25:37:00
14. Mika Nissinen Keurusselän Maratoonarit 25:47:00
15. Tiia Tallila 25:54:00
16. Pekka Puukkoniemi Virtain Urheilijat 26:13:00
17. Aki Tuomola Vilppula 28:18:00
18. Jukka Viitanen Ursprungsland Biathlon Team 28:37:00
19. Toni Marttila Ursprungsland Biathlon Team 28:48:00
20. Tapani Sillanmäki 29:31:00
21. Anna-Maija Jokiautio Keurusselän Maratoonarit 29:49:00
22. Taru Väärämäki Mänttä 31:02:00
23. Raimo Kekäläinen Multian Jyske 31:18:00
24. Marja Rauhalammi Ursprungsland Biathlon Team 32:29:00
25. Vuokko Luoma Ähtäri 33:39:00
26. Erkki Kyrönlahti Vilppulan Veikot 35:23:00
27. Mikko Kivilahti Mänttä-Vilppula 35:50:00
28. Erkki Viinikka KeurKi 36:59:00
29. Raima Luoma Ähtäri 38:35:00

Ilman aikaa reitin kiersivät:
Aila Norojärvi Jukka Mäkinen Vilppula
Airi Norojärvi Mirja Lampinen Vilppula
Aimo Norojärvi Janne Lampinen Vilppula
Jari Ala-Sankila Martti Kiema Juupajoki
Sinikka Keski-Kasari Sinikka Kiema Juupajoki
Jaakko Päivärinta Marja-Liisa Papinsaari Vilppula
Boris Nikoskinen Mänttä-Vilppula Jonna Riihonen
Helka Nikoskinen Mänttä-Vilppula Jarkko Riihonen
Marjatta Tuominen Vilppula Vesa Ruokola
Sirkku Tuomola Vilppula Eeva-Maria Jokinen Juupajoki
Annemari Stenlund Vilppula Laura Matara Tampere
Eija Salo Vilppulan Eteläiset Kylät Ulla Tuominen Vilppula
Elias Salo Vilppulan Eteläiset Kylät Kenny Stälhammar Formica
Kirsi Takala Mänttä Kia Stalhammar Mänttä
Esko Takala Mänttä Seppo Helander Mäntän Seudun Eräpirkat

Tulokset 2014:

1. Oskari Raussi Kuoreveden Kärki 21.20
2. Kai Kuusenmäki Mäntän Urheilijat 21.59
3. Arto Ahonen MU 23.42
4. Timo Sillanmäki Mänttä-Vilppula 23.46
5. Johanna Heinänen Kuoreveden Kärki 24.55
6. Seppo Viikki Keurusselän Maratoonarit 25.21
7. Eino Ylä-Hallinen VirtU 25.37
8. Tapio Valkeejärvi Vilppula 26.13
9. Kenny Stålhammar Formica IKI 26.13
10. Tapani Sillanmäki Mänttä-Vilppula 27.36
11. Tuomo Kauhaniemi Vilppulan Veikot 28.51
12. Sari Malvisalo Jämsä 29.17
13. Mari Kuusenmäki Mäntän Urheilijat 29.30
14. Joonas Leppä Kuoreveden Kärki 30.48
15. Helena Jokinen JRV 31.28
16. Eero Järvisalo Vilppula 31.36
17. Vuokko Luoma Ähtäri 31.39
18. Jukka Viitanen Ursprungsland BT 32.30
19. Marja Rauhalammi Ursprungsland BT 33.25
20. Marjo Hautanen Mänttä 33.48
21. Mikko Kivilahti Vilppula 34.11
22. Erkki Viinikka Keuruun Kisailijat 34.30
23. Sari Wiman Mänttä 34.40
24. Kari Hirviniemi Virrat 36.07
25. Reima Luoma Ähtäri 37.08
26. Suvi Hellman Mänttä 40.05
27. Kirsi Takala Mänttä 41.50

 

Ilman aikaa kiertäneet:

Leena Korsumäki    Vilppula, Iida Ala-Herttuala    Vilppula, Merja Rautiainen    Vilppula, Marko Rautiainen    Vilppula, Pirkko-Liisa Papinsaari    VEK, Jaakko Päivärinta    Vilppula, Elias Salo    VEK, Eija Salo    VEK, Eila Järvisalo    Vauhtivaimot, Tiina Päivärinta    , Jouni Järvelä    Iso-Mustajärven Urheilijat, Eino Lehtinen    Vilppula, Jonna Riihonen    Vilppula, Jarkko Riihonen    Vilppula, Emil Humppi    Team Hamppi, Susan Humppi    Team Hamppi, Tarmo Humppi    Team Hamppi, Esko Takala    Mänttä, Vesa Ruokola    Vilppula, Sirkku Tuomola    Vilppula, Marjatta Tuominen    Vilppula, Irma Latonen    Vilppula, Sinikka Kiema    Juupajoki, Martti Kiema    Juupajoki, Tapio Latonen    Vilppula, Hannu Helminen    Vilppula, Mika Papinsaari    Vilppula, Maire Ala-Haikka    Vauhtivaimot, Merja Kääriäinen    Vauhtivaimot, Minna Kantanen    Vauhtivaimot, Anna-Leena Hokkanen    Vilppulan Veikot, Seppo Helander    Mäntän Seudun Eräpirkat, Niina Lauttaanaho    Mänttä, Petteri Lauttaanaho    Mänttä, Johanna Niittymäki    Vilppula, Antti Niittymäki    Vilppula

 

2013
1 Samu Nerg Jyväskylän kenttäurheilijat 19.28
2 Jari Ala-Sankila Eräpirkat 21.40
3 Jyrki Kohtamäki Jalasjärvi 21.52
4 Arto Ahonen Mäntän Urheilijat 22.43
5 Seppo Viikki Keurusselän Maratoonarit 23.41
6 Tapio Valkeejärvi Vilppula 23.54
7 Eino Ylä-Hallinen VirtU 24.09
8 Timo Sillanmäki 26.02
9 Arto Tukia Vilppulan Veikot 26.58
10 Tapani Sillanmäki 27.05
11 Aki Tuomola Vilppula 27.24
12 Tapani Rantanen Jämsänkosken Ilves 27.44
13 Tuomo Kauhaniemi Vilppulan Veikot 28.00
14 Jussi Katajamäki Mänttä 28.50
15 Lari Papinsaari Vilppula 29.14
16 Inkeri Janhunen Kunto-Pirkat 29.19
17 Jouni Leppä Lyly 29.48
18 Raimo Kekälinen Multian Jyske 30.19
19 Virpi Leppä Juupajoki 31.02
20 Mikko Kivilahti Vilppula 31.16
21 Helena Jokinen Jämsä 31.32
22 Erkki Kyrönlahti ViVe 31.48
23 Vuokko Luoma Ähtärin Valpas 32.20
24 Erkki Viinikka KeurKi 34.51
25 Reima Luoma Ähtäri 36.15
26 Kirsi Takala Mänttä-Vilppula 43.21
27 Marika Ala-Herttuala Mänttä-Vilppula 43.21

Ilman aikaa:
Marja-Liisa Papinsaari Antti Niittymäki Vesa Ruokola Ulla Tuominen Sulo Kattilamäki Marjo Hautanen Riitta Saarinen Taru Väärämäki Sari Wiman Mirja Lampinen Anne Salonen Seija Mäkinen Kalevi Mäkinen Seppo Helander Jukka Mäkinen Heta ja Minna Jarkko Ravi Satu Ravi Sinikka Keski-Kasari Esko Takala Anne Alkula Heikki Alkula Tapio Ala-Herttuala Iida Ala-Herttuala Jarkko Riihonen Jonna ja Jaro Riihonen

 

2012
1 Sami Tuominen 19.41
2 Samu Nerg Tikkakosken Tikka 20.36
3 Jyrki Kohtamäki Jalasjärven Jalas 22.52
4 Risto Solmula Keurus. Maratoonarit 23.16
5 Seppo Viikki Keurus.Maratoonarit 23.45
6 Aimo Tuoriniemi 23.47
7 Eino Ylä-Hallinen Virtain urheilijat 24.02
8 Tapio Valkeejärvi 24.28
9 Timo Sillanmäki 25.52
10 Jani Leppä 26.34
11 Emmi Ojala 26.55
12 Tapani Sillanmäki 26.58
13 Petri Pulli 28.59
14 Aki Tuomola 28.59
15 Inkeri Janhunen Pajusen Eräilijät 29.27
16 Anna-Maija Jokiautio Keurus.Maratoonarit 29.37
17 Tapani Rantanen Jämsänkosken Ilves 30.04
18 Vuokko Luoma Ähtärin Valpas 30.46
19 Tuomo Kauhaniemi Vilppulan Veikot 30.57
20 Joonas Leppä 31.03
21 Raija Pihlakari 31.37
22 Raimo Kekälinen Multian Jyske 31.51
23 Erkki Kyrönlahti Vilppulan Veikot 35.11
24 Reima Luoma Ähtäri 35.32

 

 

2011
1  Valkeejärvi Tatu  23.24
2  Valkeejärvi Tapio  23.43
3  Ylä-Hallinen Eino VirtU  23.49
4  Sillanmäki Timo  25.25
5  Humppi Tarmo  25.38
6  Kiviranta Pasi  26.26
7  Niittymäki Katri  26.32
8  Sillanmäki Tapani  26.36
9  Jokiautio Anna-Maija KeurMa  27.26
10  Tuomola Aki  27.42
11  Puukkoniemi Pekka VirtU  28.09
12  Kauhaniemi Tuomo VilppV  29.00
13  Helminen Topias  29.04
14  Luoma Vuokko ÄhtVa  30.36
15  Jokinen Helena  31.01
16  Kekälinen Raimo MultJy  31.17
17  Majamaa Hannu  31.29
18  Kyrönlahti Erkki  31.38
19  Kivilahti Mikko  31.51
20  Pihlakari Raija  32.01
21  Luoma Reima  34.44
22  Leppä Joonas  36.33
23  Kivilahti Auli  37.03
24  Valkeejärvi Paula  42.38

 

 

2010
1 Timo Kivilahti Mänttä-Vilppula 21,13
2 Veli-Matti Heino Jämsä 22,48
3 Hannu Helminen Mäntän seudun eräpirkat 23,39
4 Aaro Anttonen Ruovesi 24,03
5 Timo Sillanmäki Mänttä-Vilppula 24,04
6 Tapani Sillanmäki Mänttä-Vilppula 26,17
7 Tuomo Kauhaniemi Vilppulan Veikot 26,37
8 Pasi Kiviranta Mäntän seudun eräpirkat 27,44
9 Aki Tuomola Vilppulan Veikot 27,58
10 Viljami Pulli Mänttä-Vilppula 29,39
11 Erkki Kyrönlahti Vilppulan Veikot 31,00
12 Raija Pihlakari Mänttä-Vilppula 31,14
13 Helena Jokinen Jämsä 31,26
14 Hannu Majamaa 31,47
15 Mikko Kivilahti Mänttä-Vilppula 31,48
16 Reima Luoma Ähtäri 33,40
17 Minna Jyväsjärvi Mäntän seudun eräpirkat 34,20
18 Auli Kivilahti Mänttä-Vilppula 35,41
19 Riitta Lius 36,18
20 Paula Valkeejärvi JVCharter 42,47
21 Hely Hietanen Ähtärin urheilijat 45,33

Ilman aikaa:
Takala Kirsi Ala-Herttuala Marika Virkki Anne Ranta Tarja Jalonen Maarit Mäkinen Seija Mäkinen Kalevi Leppä Joonas Leppä Jani Norpo Tuula Siitonen Irene Siitonen Erkki Lehtinen Eino Mäkinen Merja Mäkinen Matti Riihonen Jonna Papinsaari Marja-Liisa Kattilamäki Sulo Kiema Sinikka Kiema Martti Rauhalammi Raimo Humalamäki Emmi Ravi Satu Ravi Jarkko Päivärinta Jaakko Ahola Pinja Lampinen Janne Lampinen Mirja Pirttilahti Eija Pirttilahti Arto Norojärvi Aimo Niemi Airi Helminen Topias Niittymäki Johanna Mäkinen Vesa Niittymäki Arja Niittymäki Antti Mäenpää Anja Ala-Lehtimäki-Jääskeläinen Kyllikki

 

2009
1  Timo Kivilahti  Juoksukoulu  21.44
2  Arto Ahonen  Kuoreveden Kärki  22.07
3  Veli-Matti Heino  OK-Auto Jämsä  23.00
4  Seppo Viikki  Haapamäen Urheilijat  23.27
5  Eino Ylä-Hallinen  Virtain Urheilijat  23.35
6  Keijo Kiema  Oriveden Ponnistus  23.57
7  Timo Sillanmäki  OK-Auto Jämsä  24.35
8  Matti Kivilahti  Juoksukoulu  24.57
9  Tapani Sillanmäki  OK.Auto Jämsä  25.32
10  Aapo Ala-Sankila  Mäntän Seudun Eräpirkat  26.35
11  Tuomo Kauhaniemi  Vilppulan Veikot  27.05
12  Viljami Pulli  Vilppulan Veikot  27.24
13  Petri Pulli  Vilppulan Veikot  27.33
14  Elias Lius  Kuoreveden Kärki  27.53
15  Vuokko Luoma  Ähtärin Valpas  28.16
16  Anna-Maija Jokiautio  Keuruun Kisailijat  28.43
17  Esa Kauppinen  Kuoreveden Kärki  28.45
18  Reima Luoma  Ähtärin Valpas  30.20
19  Hannu Helminen  Mäntän Seudun Eräpirkat  32.28
20  Mikko Kivilahti  Juoksukoulu  33.41
21  Siru Kauppinen  Kuoreveden Kärki  34.21
22  Erkki Kyrönlahti  Vilppulan Veikot  35.26
23  Raija Pihlakari  Vilppulan Veikot  35.49
24  Riitta Lius  Kuoreveden Kärki  36.19
25  Auli Kivilahti  Juoksukoulu  37.09
26  Jaana Ala-Sankila  Mäntän Seudun Eräpirkat  37.52
27  Niina Vierola  Mänttä-Vilppula  49.36
28  Antti Kortesuo  Juupajoki  49.36

Ilman aikaa kiertäneet: 47
(pp=polkupyörä) Ala-Haikka, Maire Ala-Herttuala, Marika Alen, Raija Helminen, Tiia (pp) Helminen, Topias (pp) Jutila, Manta Järvisalo, Eero Järvisalo, Eila Kattilamäki, Sulo Kiema, Martti Kiema, Sinikka Korkealehti, Raili Koskelainen, Leena Lampinen, Anne Lampinen, Janne Lampinen, Mirja Leppämäki, Markku Mlynski, Monika Muurimäki, Markku Mäenpää, Olavi (pp) Mäkinen, Vesa (pp) Niemi, Airi Niemi, Markus Niinilammi, Marjo Niittymäki, Johanna Norojärvi, Aila Norojärvi, Mikko Papinsaari, Marja-Liisa Papinsaari, Minna Patama, Elisa Patama, Leo Peräinen, Miisa Pusa, Eija Ravi, Jarkko Ravi, Satu Riihonen, Jarkko Riihonen, Jonna Rummakko, Riitta Salonen, Anne Salonen, Niko Sillfors-Neuvonen, Eija Sievälä, Anne Siitonen, Erkki Siitonen, Irene Takala, Kirsi Ylä-Mononen, Taina Ylä-Sankila, Merja

2008      
1 Jari Ala-Sankila   22.31
2 Hannu Helminen   23.30
3 Eino Ylä-Hallinen   23.40
4 Tapio Valkeejärvi   25.24
5 Antti Norojärvi   25.52
6 Vuokko Luoma   28.23
7 Anna-Maija Jokiautio   28.27
8 Reima Luoma   29.05
9 Viljami Pulli   29.06
10 Petri Pulli   29.07
11 Mika Papinsaari   29.08
12 Aki Tuomola   32.04
13 Raija Pihlakari   35.12
14 Mikko Kivilahti   35.18
15 Auli Kivilahti   37.56
16 Arttu Nisula   53.14
17 Eero Kotisaari   56.40
18 Petri Nisula   56.40